31 mar

Onsdag 31 mars Emil Ernebro & Filip Jers, kl.19:00

Emil Ernebro & Filip Jers 10 år tillsammans på scen

Fjärde besöket hos oss

Entré: 200 kronor för medlemmar och ungdom t.o.m. 25 år, övriga 280 kr.

Biljetterna släpps onsdag 10 mars. Förköp gör du här.

Emil Ernebro (gitarr) och Filip Jers (munspel) är två unika musikanter på den svenska musikscenen. Duon bildades 2017 men hade i flera år fått höra på olika håll – ni borde spela tillsammans!

Emil Ernebro (gitarr) och Filip Jers (munspel) är två unika musiker på den svenska musikscenen. Duon bildades 2017 efter att i flera år ha uppmuntrats av omgivningen att börja spela tillsammans. Ernebro och Jers tänjer på gränserna för vad deras instrument kan prestera och hur de kan låta. Kombinationen av akustisk gitarr och munspel ger ett jordnära sound som många kan relatera till. Emil Ernebros gitarrspel är i absolut världsklass, och Filip Jers har hyllats som ”The Swedish Harmonica Sensation” av internationella musikjournalister.

Deras repertoar består av låtar från den amerikanska folk- och jazztraditionen, poplåtar från 60- och 70-talet samt svenska folkvisor. Ledorden för deras gemensamma musikskapande är spelglädje, spontanitet och sväng! Våren 2019 släppte de sitt debutalbum ”Duet”, som fick ett entusiastiskt mottagande av både publik och kritiker. Albumet har också spelats flitigt i Sveriges Radio. Sommaren 2019 medverkade Ernebro & Jers i ”Allsång på Skansen” inför miljontals tittare i SVT.